Добро пожаловать в Мир Майкла Джексона, Гость!    Регистрация  Или выполнить  Вход       

Судебные процессы против Конрада Мюррея, иск Кэтрин Джексон против AEG Live./The Trial of Conrad Murray, Katherine Jackson AEG Lawsuit

Кэтрин Джексон против AEG Live

Re: Кэтрин Джексон против AEG Live

#301  Сообщение Trueamore » 30 апр 2013, 00:24

http://www.etonline.com/news/133447_Mic ... index.html

Michael Jackson's Wrongful Death Trial Begins

Opening arguments began Monday in the wrongful death lawsuit filed by Michael Jackson's mother Katherine against the pop star's concert promoter AEG Live.

The trial -- which seeks $40 billion in damages from AEG -- alleges that the company was negligent when it hired Dr. Conrad Murray to oversee Michael Jackson's medical care as the King of Pop prepared for a series of comeback concerts.

In his opening statement, Katherine Jackson's attorney Brian Panish said AEG Live owed it to the late pop star to adequately investigate Murray. "You're going to hear the whole story about what happened in the death of Michael Jackson," he told the courtroom, according to the Associated Press. "His stirring voice, his musical genius, his creativity and his generosity and his huge heart was extinguished forever," Panish added. Katherine Jackson sat in the front row of the courtroom along with Michael's siblings Randy and Rebbie.

A jury of six men and six women will determine any monetary damages, which experts have estimated could be in the millions -- or possibly billions -- of dollars.

Jackson died at age 50 in June 2009 after receiving a powerful dose of the anesthetic propofol. Murray, who was providing Jackson the propofol, was convicted of involuntary manslaughter in his death in November 2011 and is currently serving a four-year jail sentence. Attorneys for the physician had argued that the pop star was addicted to the drug and self-administered the fatal dose when Murray left Jackson's bedroom.

AEG officials have denied any wrongdoing in Jackson's death and the company's lawyers have maintained that executives could not have foreseen the circumstances that led to Murray giving Jackson doses of propofol for use as a sleep aid.

Показать ссылки поста

За это сообщение автора Trueamore поблагодарили (всего 2):
Admin (30 апр 2013, 16:44) • TAIS (30 апр 2013, 06:24)
Рейтинг: 18.18%

Trueamore
Благодарил (а): 6693 раз.

#302  Сообщение Trueamore » 30 апр 2013, 00:33

http://radaronline.com/exclusives/2013/ ... ath-trial/

Michael Jackson Was Addicted To Painkillers, His Mother’s Lawyer Tells Jury In Opening Of Wrongful Death Trial

Michael Jackson had an addiction to painkillers and concert promoter AEG failed to properly investigate Dr. Conrad Murray, the doctor convicted of involuntary manslaughter in to the singer’s death. That’s what Brian Panish, the lawyer for Katherine Jackson, told a jury Monday in opening statements of Katherine’s wrongful death trial against AEG.

Panish charged that AEG seemed to be the only ones claiming to be unaware of Michael’s addiction, and that they are ultimately responsible for the tragedy as the superstar prepared for This Is It, a series of comeback concerts.

“His (Michael Jackson’s) stirring voice, his musical genius, his creativity and his generosity and his huge heart was extinguished forever…You’re going to hear the whole story about what happened in the death of Michael Jackson,” Panish told the jury of six men and women, the AP reported.

AEG maintains they were unaware that Murray was giving Jackson Propofol to help him sleep, and that the former physician is responsible for the death.

Panish revealed to the jury of six men and six women that Jackson had an addiction to prescription drugs, including Demerol, and relied on pain medications after he suffered horrific burns on his head during the filming of a Pepsi commercial in 1984.

“Over the years Michael family’s and people who knew him believed he had a problem with prescription medication,” Panish told jurors, and that AEG and its executives claim to be the only ones who were unaware of his issues.

The lawyer told jurors they would be responsible for determining who was responsible for Jackson’s death.

“Michael paid the ultimate price. He died,” Panish emphasized.

Katherine, Randy Jackson and Rebbie Jackson sat in the first row of the courtroom.

The Jackson family matriarch is suing AEG Live for $40 billion dollars, and Michael’s three children are also listed as plaintiffs. AEG maintains it did not hire Murray and could not have predicted the events that led to Jackson’s death.

Katherine, Prince, and Paris are all expected to testify at the trial.

AEG’s lawyer, Marvin Putnam is expected to address the jury on Monday afternoon after the lunch recess.

Stay tuned to RadarOnline.com for developments….

Показать ссылки поста

Admin (30 апр 2013, 16:44) • TAIS (30 апр 2013, 06:24)

Trueamore

#303  Сообщение TMJ » 30 апр 2013, 04:53

TAIS писал(а):Уважаемая TMJ, не нужно в этой теме устраивать разборки, это во-первых, во-вторых- вы всегда высказываете свою точку зрения очень не тактично и меня удивляет, почему вы этого не замечаете. Вы, как вы сказали, очень редко пишите, но и этих редких моментов хватает, чтобы кого-то обидеть. У меня адское терпение, но и меня уже начинают раздражать иногда ваши посты. Вам никто не запрещает высказывать свою точку зрения, и Вам уже это было сказано не раз. Но делайте это уважительно и тактично по отношению к другим участникам форума. Если Вам позволяет воспитание,примите это к сведению, прежде, чем что-то написать в следующий раз.

кого я обидела тем что сказала про то, что это сам МД на конфе? Это вообще верх несправедливости!Я пишу раз в год,а вы говорите что вас начали раздражать мои посты??
Я даже и писать больше ничего не буду по этому поводу,потому что что бы я не написала вы опять придеретесь.и забаните не за что.
Изображение

Показать ссылки поста

TMJ
Прогресс до нового звания:
26.8%
Автор темы
Благодарил (а): 284 раз.

#304  Сообщение TMJ » 30 апр 2013, 04:56

Milena писал(а):Девочки, простите меня пожалуйста icon_embarrassed ... Некоторые люди чуть больше эмоциональны, некоторые меньше. Давайте прощать друг другу, а? icon_embarrassed Нас ведь так немного осталось с 2009 года(( icon_sorry
Всем
icon_lotsoflove icon_heart

спасибо вам большое.

Я может быть иногда резка и излишне эммоциональна.Но все это изза моего отношения к МД.я не могу быть равнодушной.я слишком люблю и уважаю этого человека
Простите если это кого то раздражает.
Изображение

Показать ссылки поста

За это сообщение автора TMJ поблагодарил:
Milena (30 апр 2013, 05:56)
Рейтинг: 9.09%

TMJ
26.8%
Автор темы
Благодарил (а): 284 раз.

#305  Сообщение Milena » 30 апр 2013, 06:16

Trueamore писал(а):[color=#4040FF]ABCDE7 Суд News ‏ABC7Courts [bb][colorr 28m
[b]Panish: полиция обыскала доктор Мюррей автомобиль и обнаружил, визитная карточка, конверт, и контракт между
AEG и д-р Мюррей

[color=#0040FF]ABCDE7 Суд News ‏ABC7Courtss[bb [colorr32m
[b]Бизнес-карта была Брендона Филипс, директор на AEG. icon_wtf icon_wtf

Я что-то не помню,чтобы в машине Мюррея в 2009 году что-либо находили icon_susp

Я тоже этого не помню. icon_idontknow Значит нам этого просто не сказали тогда. icon_wink
И на суде кондратия это опустили, т.к. к делу не относиться. Судья Пастор строго банил все вопросы не по существу.))

Показать ссылки поста

За это сообщение автора Milena поблагодарили (всего 2):
Trueamore (30 апр 2013, 17:02) • Admin (30 апр 2013, 17:01)

RANDOM_AVATAR

Milena
40%
Благодарил (а): 168 раз.

#306  Сообщение Admin » 30 апр 2013, 17:00

TMJ писал(а):
TAIS писал(а):Уважаемая TMJ, не нужно в этой теме устраивать разборки, это во-первых, во-вторых- вы всегда высказываете свою точку зрения очень не тактично и меня удивляет, почему вы этого не замечаете. Вы, как вы сказали, очень редко пишите, но и этих редких моментов хватает, чтобы кого-то обидеть. У меня адское терпение, но и меня уже начинают раздражать иногда ваши посты. Вам никто не запрещает высказывать свою точку зрения, и Вам уже это было сказано не раз. Но делайте это уважительно и тактично по отношению к другим участникам форума. Если Вам позволяет воспитание,примите это к сведению, прежде, чем что-то написать в следующий раз.

кого я обидела тем что сказала про то, что это сам МД на конфе? Это вообще верх несправедливости!Я пишу раз в год,а вы говорите что вас начали раздражать мои посты??
Я даже и писать больше ничего не буду по этому поводу,потому что что бы я не написала вы опять придеретесь.и забаните не за что.

! admin писал(а):
Не надо на все так бурно реагировать. Вам сделал замечание модератор. Его действия не обсуждаются. Ваша позиция вселенской жертвы нам уже давно известна, равно как и Вам известно то, что Вам не просто так и в который раз уже делают замечание.
Примите замечание к сведению и постарайтесь впредь избегать замечаний.
На этом оффтоп в теме закончен.
Спасибо
Изображение

Показать ссылки поста

За это сообщение автора Admin поблагодарил:
Trueamore (30 апр 2013, 17:02)
Рейтинг: 9.09%

Admin
Благодарил (а): 11977 раз.

#307  Сообщение Trueamore » 30 апр 2013, 17:17

http://edition.cnn.com/2013/04/29/showb ... ar_twitter

AEG lawyer: 'Ugly stuff' to come in Michael Jackson death trial

AEG Live's lawyer warned jurors that "we're going to show some ugly stuff" as he began the defense's opening statement in the Michael Jackson wrongful death trial Monday.

The concert promoter has no choice to reveal Jackson's "deepest, darkest secret" because the company must defend itself from the accusation from Jackson's family that it is responsible for the pop icon's death, Marvin Putnam said.

Before Putnam began, a Jackson lawyer played for the jury a sentimental song Jackson wrote and recorded for his three children titled "You Are My Life."

"You are the sun, you make me shine more like the stars that twinkle at night,
You are the moon that glows in my heart,
You're my day time, my nighttime,
My world. You are my life."

Katherine Jackson, his mother, wiped tears from her face as her late son's soft voice filled the small courtroom.

And so begins a trial, which could last several months, that promises dramatic revelations and legal fireworks. With opening statements delivered, the Jackson's call their first witness Tuesday morning -- Orlando Martinez, the Los Angeles Police detective who investigated Jackson's death.

AEG Live executives are "ruthless guys" who ignored Michael Jackson's health problems and his doctor's ethical conflicts, which led to the pop icon's death, a Jackson family lawyer argued Monday.

Jurors earning $15 a day will decide whether one of the world's largest entertainment companies should pay Jackson's mother and three children billions of dollars for its liability in the pop icon's death.

Randy and Rebbie Jackson, Michael's siblings, were with their mother in the front row, just a few feet away from jurors.

"There will be no question in your mind that they were ruthless and they wanted to be No. 1 at all cost," Jackson lawyer Brian Panish said.

AEG executives knew that Jackson was emotionally and physically weak, Panish told jurors.

Jackson was in an "obvious sharp decline" in the weeks after Murray began working as his personal doctor while he prepared for his comeback concerts.

Another warning sign should have been that Murray asked for $5 million for the job and eventually agreed on $150,000 a month, Panish said. Another doctor had told AEG he would do the job for $40,000 a month as long as Jackson was "clean," meaning not on drugs, he said.

Panish played for the jury a video of an AEG expert who agreed that Murray's pay demand was "outrageous."

"That raised red flag because it was an enormous sum of money," defense expert Marty Hom said.

"AEG ignored the obvious red flags, and they hired Dr. Murray," Panish said.

Later in the trial, jurors will hear Michael's oldest son and daughter describe their father's last days. But they will also endure weeks of testimony from medical and financial experts offering opinions about the singer's health, addiction and career.

Only 16 journalists and a few members of the public will be allowed inside the courtroom because many of its 45 seats are reserved for parties involved in the trial, including the Jackson family. Los Angeles County Superior Court Judge Yvette Palazuelos denied CNN's request to televise the trial.

The central issue

The central issue is simple: Did AEG Live, the company promoting Jackson's comeback concerts in 2009, hire or supervise Dr. Conrad Murray, the physician convicted of involuntary manslaughter in Jackson's June 25, 2009, death?

Jackson died two weeks before his "This Is It" comeback concerts, organized by AEG Live, were to have debuted in London. The coroner ruled Jackson died from a fatal combination of sedatives and propofol, a surgical anesthetic that Murray told investigators he used to put Jackson to sleep almost every night in the month before his death.

The Jacksons argue that AEG executives knew about the star's weakened health and his past use of dangerous drugs while on tour. They're liable in his death because they pressured Jackson and the doctor to meet their ambitious schedule to prepare for the London shows despite that knowledge, their lawyers contend.

A cornerstone of their case is an e-mail AEG Live Co-CEO Paul Gongaware wrote 11 days before Jackson's death. The e-mail to show director Kenny Ortega addressed concerns that Murray had kept Jackson from a rehearsal the day before: "We want to remind (Murray) that it is AEG, not MJ, who is paying his salary. We want to remind him what is expected of him."

Jackson lawyers argue the e-mail is evidence that AEG Live used Murray's fear of losing his lucrative job as Jackson's personal physician to pressure him to have Jackson ready for rehearsals despite his fragile health.

Gongaware, in a video deposition played in court Monday, said he could not remember writing the e-mail, which the Jackson lawyers call the "smoking gun" in their case.

"They put Dr. Murray in a position where if he said Michael can't go or can't play, if he said I can't give you those drugs, then he doesn't get paid," Panish told jurors Monday.

Gongaware, who managed two of Jackson's tours in the 1990s, knew that Jackson relied on addictive opiates during his concert tours, Panish said.

He played a video of one doctor who said he warned Gongaware about it in 1993.

"We felt that we needed to an intervention," Dr. Stuart Finkelstein said. "We needed to do detox."

AEG's lawyer argued Monday that Gongaware and other AEG executives had no way of knowing about Jackson's use of propofol to sleep.

"AEG knew nothing about this decade-long propofol use," Putnam said. "They were a concert promoter. How could they know?"

He promised that Jackson's ex-wife and mother of his two oldest children, Debbie Rowe, will testify that she assisted in administering propofol to Jackson in the 1990s when she was a nurse.

She saw several doctors put Mr. Jackson to sleep in hotel rooms while on tour," he said, including in Munich, London, Paris.

"The truth is Mr. Jackson fooled everyone," Putnam said about Jackson's porpofol use. "He kept those who might have helped him at a distance and no one knew his deepest, darkest secret."

Jackson's ability to keep his private side private meant AEG could not see any red flags warning of Jackson's destruction, Putnam said.

"They didn't see this coming," he said. "They had no idea."

Putnam said Jackson family members will testify about their failed attempts at intervention and their lack of knowledge about what was happening.

"If they didn't know what was going on, how could someone else think there was even a problem," he said.

AEG contends that Jackson was responsible for his own demise, that he chose Murray to be his full-time doctor and that his drug addiction led him to a series of fatal choices.

"This case is about personal choices," Putnam said. "People have responsibility for their personal choices. It was not a tragedy of AEG Live's making."

Murray was never an AEG employee but rather was chosen and paid by Jackson for nearly four years until Jackson died, AEG lawyers contend.

"AEG Live never paid Dr. Murray anything, ever," Putnam said.

He played a snippet from Murray's interview with Martinez two days after Jackson's death.

"I am an employee for Michael Jackson but paid through AEG," Murray told police.

Jackson, not AEG chose Murray, he said.

Child molestation accusations against Jackson, for which he was acquitted after a trial, are relevant because they resulted in an increase in his drug use, Putnam said.

He focused on Jackson's doctor shopping for drugs, displaying a chart of 40 doctors and nurses who Jackson sought drugs from.

Jackson's family seeks billions

Just before Monday's session began, the judge issued a series of rulings that will allow Jackson expert witnesses to testify but limit some of their opinions.

The lawsuit seeks a judgment against AEG Live equal to the money Jackson would have earned over the course of his remaining lifetime if he had not died in 2009. Jackson lawyers denied media reports that they were seeking $40 billion in damages if AEG Live is found liable, but it could cost the company several billion dollars, according to estimates of Jackson's income potential.

AEG Live is a subsidiary of AEG, a global entertainment company that was up for sale recently with an $8 billion asking price.

Palazuelos reversed an earlier tentative decision Monday that would have limited the amount of damages the Jacksons could argue AEG should pay if found liable in the singer's death. The decision raises the potential damages by about $1 billion.

One of the Jacksons' experts, certified pubic accountant Arthur Erk, estimated that Michael Jackson could have earned $1.4 billion by taking his "This Is It" tour around the world for 260 shows. AEG executives discussed extending the tour beyond the 50 shows scheduled for London, Jackson lawyers said.

Jackson lawyer Perry Sanders, in arguing for the judge to allow Erk's testimony, said when "This Is It" tickets went on sale in March 2009, there was the "highest demand to see anyone in the history of the world. No one has ever come close."

"There was so much demand, they filled 2 million seats in hours," Sanders said, quoting an e-mail from AEG Live CEO Randy Phillips sent to AEG's owner.

"We would have had to do 100-plus shows to fill the demand" in London, he said Phillips wrote. Jackson could have packed the Tokyo Dome several times in a world tour, he said.

But AEG lawyer Sabrina Strong called it "very speculative" that Jackson would have even finished the 50 London shows before dying.

AEG lawyers argued that Jackson didn't perform 260 shows and make that much money even in his prime. "He never came anywhere close to that," Strong said. "No one other than Cher has ever done that."

Erk also calculated Jackson would have followed with four more world tours before he turned 65.

Palazuelos weighed in during a hearing on Thursday, noting that the Rolling Stones are still touring into their 70s.

The Jacksons will also try to convince jurors that he would have made a fortune off of a long series of Las Vegas shows, endorsements, a clothing line and movies.

Strong argued that Jackson had a history of failed projects and missed opportunities, calling Erk's projections "a hope, a dream, and not a basis for damages."

Erk, under the new ruling, will be able to tell jurors about the "loss of earning capacity" suffered by the family because of Jackson's death. This means the jury can consider the Jackson argument that he could have earned millions with a clothing line, endorsements and movies. The expert's estimate that Jackson would have completed five world tours before he was 65, if he had lived, can also be considered.

AEG can argue, however, that Jackson's past failures diminished the potential earnings.

None of the Jackson experts can offer an opinion on the question of whether Murray was hired by AEG.

The witness lists include many members of the Jackson family, including Katherine Jackson. Other celebrity witnesses on the list are Sharon Osbourne, Quincy Jones, Spike Lee, Ray Parker Jr., Lisa Marie Presley, Diana Ross and Lou Ferrigno.

Показать ссылки поста

TAIS (30 апр 2013, 18:24) • Admin (30 апр 2013, 17:18)

Trueamore

#308  Сообщение Trueamore » 30 апр 2013, 17:21

Майкла вчера изобразили законченным наркоманом,который не просто всех вокруг обманывал,но и воздвиг стену между собой своей частной жизнью и окружающим миром,свей семьей и своим персоналом.Никто ни о чем не догадывался.Джексон на сцене и в частной жизни 2 абсолютно разных человека.

Они только забыли об одном маленьком документике.Согласно "аутопсии" Майкл Джексон был абсолютно здоров.И это человек,который типа десятилетиями сидел на препаратах icon_rolleyes

Показать ссылки поста

За это сообщение автора Trueamore поблагодарили (всего 3):
Olenca (02 май 2013, 23:17) • TAIS (30 апр 2013, 18:24) • Admin (30 апр 2013, 17:23)
Рейтинг: 27.27%

Trueamore

#309  Сообщение Trueamore » 30 апр 2013, 17:24

http://www.guardian.co.uk/music/2013/ap ... CMP=twt_gu

Michael Jackson jury hears concert promoter ignored health 'red flags'

Lawyers for Michael Jackson's mother have accused the concert promoter AEG Live of contributing to his premature death in the opening salvo of what promises to a lengthy, celebrity-packed trial in Los Angeles.

Brian Panish, the lead attorney for Katherine Jackson, 82, outlined his case in opening statements on Monday in a cramped courtroom which will lay bare anew details of the performer's life and demise in a wrongful death lawsuit.

"His stirring voice, his musical genius, his creativity and his generosity and his huge heart was extinguished forever," Panish told a jury of six men and six women. "You're going to hear the whole story about what happened in the death of Michael Jackson."

Jackson died in Los Angeles in July 2009, aged 50, while preparing for This Is It comeback shows that were due to start in London. His physician, Conrad Murray, was convicted in 2011 of involuntary manslaughter for giving Jackson the surgical anesthetic propofol as a sleep aid.

Panish used slides to illustrate his case that AEG "hired and controlled" Murray and that it ignored "red flags" about Jackson's health to keep the concert schedule on track. "They didn't care who got lost in the wash."

He said three parties were at fault: "Michael Jackson, Dr Conrad Murray and AEG Live each played a part in the ultimate result, the death of Michael Jackson,"

Lawyers for AEG were due to make their own opening statements later on Monday. The company has said Jackson hired Murray, that the company could not have anticipated the doctor would blunder and that Jackson was responsible for his own demise. Its legal team has signalled it will revisit child molestation charges and other low points in Jackson's career to show his mental and physical state.

In the run-up to Monday's hearing AEG's lawyers said the Jackson family hoped to gouge $40bn from the company in supposed forfeited earnings and damages but Panish denied that, saying the figure was invented to prejudice the Jackson's case.

"We've never asked for $40bn," he said, speaking to reporters before the hearing. "The jury is going to decide what the loss is." The case was not about money, he added. "It's about getting the truth. We'd like to get out all the evidence. The evidence is going to speak for itself that AEG had a lot of involvement and they completely deny responsibility."

AEG Live is part of the Anschutz Entertainment Group, an entertainment industry giant which owns clubs and sports arenas around the world.

Panish said the singer's family and friends knew of his addiction to prescription drugs, especially Demerol, yet AEG professed ignorance when contracting him for a gruelling series of concerts.

He claimed the company felt under financial pressure to go ahead with the lucrative shows and that it contracted Murray, a Houston-based cardiologist under financial pressure himself, to ensure the frail, troubled singer attended rehearsals.

Panish cited what will be a key element in plaintiff's case: an email the promoter's co-CEO, Paul Gongaware, wrote to show director Kenny Ortega 11 days before Jackson's death. "We want to remind [Murray] that it is AEG, not MJ, who is paying his salary. We want to remind him what is expected of him."

Some jurors took notes as he spoke. Katherine Jackson, her youngest son Randy and oldest daughter Rebbie sat in the front row, a few feet away from jurors in the small LA county superior court.

Only 16 journalists and a few members of the public are to be allowed to attend because many of the 45 seats are reserved for parties involved in a trial with an extensive witness list including Diana Ross, Prince, Spike Lee, Quincy Jones, Jackson's own family, his ex-wives Lisa Marie Presley and Debbie Rowe, and other celebrities.

The judge, Yvette Palazuelos denied TV networks' requests to televise the trial, draining some of the circus-like atmosphere around proceedings. Even so, satellite trucks and fans thronged the pavement outside.

Observers predicted the trial will last months. Jurors will each earn $15 a day for their service.

Показать ссылки поста

TAIS (30 апр 2013, 18:24) • Admin (30 апр 2013, 17:29)

Trueamore

#310  Сообщение Admin » 30 апр 2013, 17:35

Jacksons vs AEG - Day 1 - April 29 2013 – Summary - Part 1

Hearing about Motions

First day of Jacksons vs. AEG trial started with Judge hearing motions about whether Michael Jackson's medical history will be made public and objections about opening statements. (LATimes &AP). AEG objected a slide that referenced Amy Winehouse, heavy redaction of an email that talked about Murray’s visit to strip clubs. Judge ordered changes to strip club mentions and removal of reference to Amy Winehouse (AP).

Jackson’s lawyers opposed AEG slide that mentioned $40 billion damages. Jackson lawyers stated $40 Billion figure was thrown out there to preserve Jackson family’s rights and not filed with court. Judge allowed AEG to show damages slide to jury (AP).

During the hearing Judge asked if Conrad Murray will testify. AEG said they intend to call Murray as a witness (ABC7).

Opening Statements

First day of trial were attended by Katherine, Randy and Rebbie Jackson; AEG Live CEO Shawn Trell. Conrad Murray’s appellate lawyer Valerie Wass was present and she said to media Murray is innocent (ABC7). 16 media and 2 fans were also in the courtroom.
Изображение
Katherine sat in the front row with Randy on her left and Rebbie on her right (AP).

Jacksons Opening Statement

Jackson’s attorney Panish started his opening statement by showing a clip of MJ rehearsing for “This is it” (AP). Panish briefly went over MJ’s life stating "Performing since 6 years old; 44 years in show business." (LATimes).

Jackson attorney Panish said that Jackson's death from an overdose of the anesthetic propofol was caused by a combination of factors.

Panish : "Michael Jackson, Dr. Conrad Murray and AEG Live each played a part in the ultimate result, the death of Michael Jackson," (Reuters)

Panish told jurors they would be putting together a puzzle, with three pieces being Jackson, Murray and AEG Live.(CTVNews)

Panish: “Michael had a problem, Dr. Murray had a problem and AEG had a problem,” (LATimes)

At his opening statement Jackson’s attorney Panish heavily focused on MJ’s prescription medicine addiction (AP). Jackson’s lawyer Panish stated MJ had developed a problem with prescription medication and at times became “dependent” on the drugs. Panish said MJ’s drug problem started in 1984 when MJ suffered second and third-degree burns while filming a Pepsi commercial. (LATimes)

Panish said MJ began taking Demerol after he was injured while filming a Pepsi commercial in 1984 (Reuters & CNS). Panish also stated that MJ also suffered from anxiety that “became more prevalent when he was going through a rigorous schedule.” (LATimes). Panish said there's no dispute MJ went to various doctors for Demerol and MJ also had problems with sleep and sought Propofol (ABC7).

"It was widely publicized Michael was dependent on pain killers," Panish said, adding that AEG Live should have been aware of the reports. (Reuters)

Jackson’s attorney Panish said MJ’s family and friends knew about MJ’s addiction problems and AEG is the only entity that claims to not know it (AP).

Panish detailed MJ’s prescription drug abuse history, saying the singer regularly used demerol and propofol, and that "people who knew him believed he had a problem with prescription medication." (ABC)

“Michael Jackson’s family suspected he had a problem with prescription medication,” Panish conceded. (CNS)

Panish showed jury the contract between AEG and MJ (AP). Panish stated that evidence will show that AEG and Murray had an oral contract and Murray stockpiled Propofol in anticipation of treating Michael for the tour. Panish also stated that MJ would get daily doses of Propofol for six weeks in May and June, leading up to his death (ABC7).

Panish mentioned Murray’s problems and his debt. Jackson’s attorney showed a slide showing Murray owed back child support and facing foreclosure.

Panish also stated AEG had problems; they were feeling pressure from Live Nation (AP).

Jackson attorney Panish : "You know what AEG’s problem was? They were not No. 1 in the concert business but they wanted to be." “You don’t do that with white gloves,” Panish said. “You do what you gotta do if you want to be No. 1 in this rough business of concert promotions.”

Panish showed several emails between AEG Executives. One of them was an email about TII press conference Phillips wrote to Leiweke that MJ was drunk and refusing to address the fans. Phillips wrote: "This is the scariest thing I have ever seen. He is an emotionally paralyzed mess riddled with self-loathing and doubt now that it's show time. He's scared to death."(CBS).

Another email was Gongaware’s email to Kenny Ortega that said “We want to remind him that it is AEG, not MJ who is paying his salary”. In his deposition Gongaware repeatedly said he didn’t remember the email or recall what it meant (AP).

Another email was from Phillips after MJ’s death which said “Conrad is nuts. Remind me to tell you about his visits (redaction – strip clubs) the week MJ died.” (AP)

Another email is from when AEG was putting together This is it movie. Email says make sure we take out shots of MJ in red jacket... He looks too thin, skeletal (ABC7)

Panish described to the jury a series of emails where AEG executives talk about backing off the show would be a disaster (ABC7)

Panish told jury that Phillips lied about MJ’s health before he died, and after his death, “The deception by Mr. Phillips doesn't stop.” (AP).

Panish said Kai Chase would testify that meeting between AEG execs, Murray and MJ ended badly. Kai Chase will testify that MJ left the meeting at Carolwood house, meeting with Murray continued for hours after Jackson left and that a vase was broken during meeting (AP).

“There were no rules,” Panish told the jury, when it came to furthering AEG’s success. “It didn’t matter what it took. … AEG had a problem and they wanted to fix it and they didn’t care who got lost in the wash.” “Forget about helping Mr. Jackson. The show must go on.” (LATimes)

Panish "There will be no question in your mind that they were ruthless and they wanted to be No. 1 at all cost," (CNN).

Jackson’s attorney Panish stated that AEG ignored several red flags such as Murray initially asking for $5 Million and eventually agreeing on $150,000 per month (AP). Panish said another doctor had told AEG he would do the job for $40,000 a month as long as Jackson was "clean," meaning not on drugs (CNN). Panish also stated that AEG did not do a background check on Murray (AP).

Background checks would have revealed Murray was deeply in debt and was a cardiologist even though Jackson had no known heart issues, Panish said. (Reuters)

"When a red flag comes up, do you turn away or do you look into it?" Panish said. "AEG ignored the obvious red flags and they hired Dr. Murray." (Reuters)

Murray's "financial condition made him susceptible to pressure and created a conflict between his patient's needs and AEG's needs." (Eonline)

"They put Dr. Murray in a position where if he said Michael can't go or can't play, if he said I can't give you those drugs, then he doesn't get paid," (CNN)

Panish showed a clip of Gongaware’s deposition in which he said they didn't investigate Dr. Murray and he had no supervision (ABC7) Panish said AEG executives lied to Kenny Ortega when Phillips wrote to him “his (MJ) doctor is extremely successful (we checked everyone out) and does not need this gig, he's unbiased & ethical” since they didn't check Dr. Murray, who was in financial distress. But AEG wanted the show to go on (ABC7).

Panish described MJ as “a devoted son to his mother, Katherine Jackson, and a devoted father to his three children.” (CNS).
Изображение
Panish played “You are my life”, a song MJ wrote for his children Prince, Paris and Blanket, and a note MJ had written for his mother Katherine. It's called "Mother, My Guardian Angel." (ABC7). The note said “All my success has been based on the fact that I wanted to make my mother proud, to win her smile of approval."(AP). The reading of the note brought tears to Katherine’s eyes (AP)

Jackson’s lawyer: "We're not looking for any sympathy... We're looking for truth and justice." (ABC&AP)

Panish said defendants made up that the family was trying to recover $40 billion in special damages. He says it's $1.5 billion economic loss (ABC7). Jackson’s attorney told the jurors that they would be the ones to assign liability for MJ’s death, but they should look at AEG's actions and not focus on MJ’s issues.(AP) Jackson’s lawyer Panish: AEG took advantage of a sick man. No doctor ever gave MJ Propofol at home until Dr. Murray. AEG needs to pay the price.(ABC7)

"Michael paid the ultimate price. He died," Panish said. "Michael has taken responsibility." (AP)

"His stirring voice, his musical genius, his creativity and his generosity and his huge heart was extinguished forever," Jackson’s lawyer Panish said in his opening remarks (AP).
Изображение

Показать ссылки поста

За это сообщение автора Admin поблагодарили (всего 2):
TAIS (30 апр 2013, 18:24) • Trueamore (30 апр 2013, 17:39)

Admin
Благодарил (а): 11977 раз.

Пред.След.

Вернуться в СУД / COURT