Добро пожаловать в Мир Майкла Джексона, Гость!    Регистрация  Или выполнить  Вход       

Заголовок Объявления
Поздравляем
ThomasBen
Судебные процессы против Конрада Мюррея, иск Кэтрин Джексон против AEG Live./The Trial of Conrad Murray, Katherine Jackson AEG Lawsuit

Кэтрин Джексон против AEG Live

Re: Кэтрин Джексон против AEG Live

#891  Сообщение Liberian Girl » 11 сен 2013, 13:20

Trueamore писал(а):http://www.mjjcommunity.com/forum/threads/130475-Michael-s-handwritten-notes-from-Jackson-AEG-trial-motions

The following are Michael's handwritten notes previously mentioned by Taj Jackson. Currently there's an AEG motion stating that Jacksons want to use these notes during their closing statements and AEG is arguing these notes are hearsay and should not be allowed to be used. Some notes were added as exhibits to the motion.

полный текст

Ниже приведены рукописные заметки Майкла ранее упомянутые Taj Jackson. В настоящее время есть ходатайство AEG о том, что Джексоны хотят использовать эти записи во время своих заключительных выступлений и AEG знает про эти заметки не понаслышке и настаивают на том, что они не должны быть разрешены к слушанию. Некоторые заметки были добавлены в качестве приложений при ходатайстве.

Я начинаю эту тему, чтобы каждый мог увидеть эти рукописные заметки.

Отказ от ответственности: Я хочу отметить, что могут быть ошибки и время от времени я исправил(а) описки  Майкла, поэтому, пожалуйста, обратитесь к реальным рукописным заметкам.

Вот фотографии из примечаний
Я готова верить, но надо знать во что!

Показать ссылки поста

За это сообщение автора Liberian Girl поблагодарили (всего 3):
Admin (11 сен 2013, 16:13) • Lina (11 сен 2013, 14:50) • TAIS (11 сен 2013, 13:31)
Рейтинг: 27.27%

Liberian Girl
Благодарил (а): 2485 раз.

#892  Сообщение Lina » 11 сен 2013, 14:51

Liberian Girl писал(а):
Trueamore писал(а):http://www.mjjcommunity.com/forum/threads/130475-Michael-s-handwritten-notes-from-Jackson-AEG-trial-motions

The following are Michael's handwritten notes previously mentioned by Taj Jackson. Currently there's an AEG motion stating that Jacksons want to use these notes during their closing statements and AEG is arguing these notes are hearsay and should not be allowed to be used. Some notes were added as exhibits to the motion.

полный текст

Ниже приведены рукописные заметки Майкла ранее упомянутые Taj Jackson. В настоящее время есть ходатайство AEG о том, что Джексоны хотят использовать эти записи во время своих заключительных выступлений и AEG знает про эти заметки не понаслышке и настаивают на том, что они не должны быть разрешены к слушанию. Некоторые заметки были добавлены в качестве приложений при ходатайстве.

Я начинаю эту тему, чтобы каждый мог увидеть эти рукописные заметки.

Отказ от ответственности: Я хочу отметить, что могут быть ошибки и время от времени я исправил(а) описки  Майкла, поэтому, пожалуйста, обратитесь к реальным рукописным заметкам.

Вот фотографии из примечаний

Спасибо! icon_flowers
А записи Майкла? :)

Показать ссылки поста

Lina
Благодарил (а): 13125 раз.

#893  Сообщение Liberian Girl » 11 сен 2013, 15:25

Lina писал(а):Спасибо! icon_flowers
А записи Майкла? :)

там сложнее, пытаюсь разобраться... сразу прошу если будут ошибки (не профессиональный переводчик)... попытаюсь добавлять по мере разборки (если конечно не переведут)

Примечание 1

Нет AEG, если бы только фильмы были включены
Развиваться [не поддающийся расшифровке] 2 года в течение 6 лет
кинофильм в год в течение будущих 5 лет
встречи Peter Lopez Simon Fuller AEG сейчас
Мне позвонить Fuller
Мюзикл MJ сейчас
менеджер
сценарий
Должен быть в работе [не поддающийся расшифровке] музыкальный
[не поддающийся расшифровке] семья [не поддающийся расшифровке]
показать по ТВ в записи : позвонить Turkle, Marcel Marceau Marcell Marceau добиться интервью [не поддающийся расшифровке]

Примечание 2

Tohmey, далеко сейчас от моих $ (здесь не совсем поняла)
нет связи
где мой дом
конфликт с Phillips
Где деньги за 50 шоу

Примечание 3

Мама нуждается в $

Примечание 4

вести переговоры еще о 40 шоу
когда кинофильмы?
Randy Phillips
Delio
Специальное предложение Хэллоуина
Ken Eurlikman
Delio Peter Jackson
Randy Phillips
Delio
MJ на ТВ
MJ на радио Лондон
в настоящее время лондонское соглашение MJ с Soda Can
MJ Cookies (технология, позволяющая сохранять сугубо индивидуальную информацию о пользователе сети) в настоящее время
игры activision (компания Activision) в настоящее время

Показать ссылки поста

За это сообщение автора Liberian Girl поблагодарили (всего 4):
Dream (12 сен 2013, 13:08) • Lina (12 сен 2013, 08:04) • TAIS (11 сен 2013, 19:11) • Admin (11 сен 2013, 16:13)
Рейтинг: 36.36%

Liberian Girl

#894  Сообщение Admin » 11 сен 2013, 17:01

Liberian Girl, я помогу Вам, если Вы не против icon_flowers

1.

Никаких AEG, пока не будет фильмов
Разработать ( неразборчиво ) по 2 в год в течение 6 лет
по фильму в год в течении 5-ти ближайших лет
Встретиться с Петером Лопесом, Саймоном Фуллером и AEG сейчас
Позвонить Фуллеру самому
Музыка МЖ сейчас
Менеджер
Сценарий
Должно быть в Туте ( Тут - Тутанхамон - прим) музыкальный
( неразборчиво ) семья ( неразборчиво )
Сбоку справа - Позвонить Туркл ( Карен Фэй - прим) и Марселю Марсо. Взять интервью Марселя Марсо
( неразборчиво )

2

Изолировать Томми от моих денег сейчас
никаких контактов
где мой дом?
Филлипс противоречив
Где деньги за 50 шоу?

3

Мама, тебе нужны деньги7

4

Переговорить о еще 40 шоу
когда фильмы?
Рэнди Филлипс
Дилео
Спец предложение по Хэллоуину
Кен Эйрликмэн
Дилео Питер Джексон
Рэнди Филлипс
Дилео
МЖ ТВ
МЖ радио в Лондоне
МЖ - баночки с содовой-лондон
МЖ печенье
активировать игры (?) сейчас

5

Джек - победитель
Синдбад=оман
требовать от AEG развитие этих фильмов
Фильм 3Д Аладин Камерон, 2-х часовое кино - начинать приобретать права сейчас
7-ое путешествие Синдбада
101 ночь, часть 2
алибаба
алибаба и 40 разбойников, как индиана джонс ( неразборчиво )
таинственный остров
( неразборчиво ) Бриллиант
Тут
Больше, чем человек
Кэб Кэллуэй
20.000 проектов под AEG разрабатывать сейчас

6
Рэнди Филлипс
Нужен бухгалтер, юрист, управляющий
инвестирует Фил

7

Объявление МЖ о последнем туре
будущие фильмы, если я не сконцентрируюсь, не будет никакого увековечивания.
40 классических фильмов
справа сбоку - классический фильм ( неразборчиво ) во время тура

8
Конрад на борту
Капельница, чтобы быстро засыпать
Никакого Томми рядом, ни в команде, ни в моем доме
Повар вегетарианец, свежие продукты

9

Конраду нужно попрактиковаться сейчас, я не могу быть усталым после процедур. Это важно - быстро уснуть. В самолете ( ? ), также с постелью
Нанять только Конрада

10

Цирк Дю Сюллей - 10.000.000
AEG - 250.000.000
Сделка с Найк
Блю сити
Эль Нуар
Принс Фэдиа
нанять бухгалтера которому я доверяю сейчас и юриста. Я хочу с ним встретиться --внимание, внимание
Нанять распространителя
Я хочу подписать все чеки свыше 5000
распространение
( неразборчиво )
Аукцион. Хочу опись всего имущества сейчас. Всех предметов или никакого аукциона
Все ключи у Таджа
( неразборчиво )
Хочу, чтобы опись имущества сделали прямо сейчас
Зачем доверять Дарриену, если ты его не знаешь

11
Рэнди Филлипс организует День МЖ на радио в Лондоне

12

Еженедельный доход - 20 млн в неделю
Первый мульти - миллиардер, певец, актер, режиссер
100 миллиардов
Лучше чем Келли и Астэр
Величайший
Такой, как Чаплин, Микеланджело, Дисней - эти люди требовали от себя безукоризненности и быть во всем первыми

Изображение

Показать ссылки поста

За это сообщение автора Admin поблагодарили (всего 7):
Dream (12 сен 2013, 13:08) • TMJ (12 сен 2013, 10:20) • Lina (12 сен 2013, 08:04) • TAIS (12 сен 2013, 07:43) • mjmay (11 сен 2013, 22:58) • Trueamore (11 сен 2013, 19:51) • Liberian Girl (11 сен 2013, 17:54)
Рейтинг: 63.64%

Admin
Благодарил (а): 11977 раз.

#895  Сообщение Admin » 12 сен 2013, 01:45

Michael’s Mom Must Testify Again, AEG Lawyer Says
Мать Майкла опять должна дать свидетельские показания, говорит юрист AEG

Изображение

By Alan Duke
updated 4:34 PM EDT, Wed September 11, 2013
Los Angeles (CNN) — Michael Jackson’s mother will be called back to testify by AEG Live as its last witness in their defense of Katherine Jackson’s wrongful-death lawsuit on Monday, an AEG Live lawyer said Wednesday.

AEG Live lead attorney Marvin Putnam said he would question the 83-year-old Jackson family matriarch “about the absurdity of the damages” she wants the jury to award if they decide the concert promoter is liable in the pop icon’s death.

A Jackson lawyer argued that AEG Live’s “intent is to show the lawsuit’s purpose is greed,” while the judge suggested that any mother could be expected to say “there is no amount of money that would substitute for the loss of her son.”

Putnam has frequently cited in interviews a “statement of damages” letter sent to him by a Jackson lawyer last year capping possible damages at $40 billion, but the judge ruled that he could not refer to it in court because it was not a sworn filing in the case.

Jackson lawyer Kevin Boyle pointed out that the lawsuit complaint only says that damages would be “according to proof at trial,” based on testimony by several expert witnesses who have testified.

Katherine Jackson and grandchildren Prince, Paris and Blanket contend that AEG Live is liable in the singer’s death because it negligently hired, retained or supervised Dr. Conrad Murray, who was convicted of involuntary manslaughter. AEG Live argues that Jackson chose and controlled Murray and that its executives had no way of knowing about the dangerous treatments he was giving him in his bedroom.

Jackson expert Arthur Erk — a certified public accountant who has managed and audited the business affairs of many top artists — testified that he was “reasonably certain” that Jackson would have earned at least $1.5 billion from touring, endorsements and sponsorships had he not died from a propofol overdose preparing for his comeback tour.

“It is very difficult to assess the value of the King of Pop,” Jackson lawyer Deborah Chang told the judge Wednesday. “How do you even do that?”

The non-economic damages suffered because of Michael Jackson’s death could be enormous considering “what happened to Paris Jackson,” she said.

Jackson’s 15-year-old daughter attempted suicide in June and remains in a treatment program.

The $40 billion estimate made last year was not a court filing but was a “best guess” before the expert reports were completed, Chang said.

Jackson lawyers seemed to welcome the prospect of AEG Live calling their client as their final witness, considering how jurors reacted when she was on the stand in July. Jurors leaned forward and paid close attention during her two days of testimony as the last witness in their case.

“Why are you here?” Jackson lawyer Brian Panish asked her.

“Because I want to know what really happened to my son,” she said. “And that’s why I am here.”

Panish asked Jackson how it made her feel to be asked probing and personal questions about her family by AEG Live lawyer Marvin Putnam.

“It makes me feel real bad, because my son was a very good person,” she said. “He loved everybody. He gave to charity. He was in the Guinness Book of World Records for giving to charity.”

READ MORE: http://www.cnn.com/2013/09/11/showbiz/m ... ath-trial/

Source: CNN / Alan Duke / MJ-Upbeat.com

Изображение

Показать ссылки поста

За это сообщение автора Admin поблагодарили (всего 3):
Trueamore (12 сен 2013, 20:43) • Lina (12 сен 2013, 08:03) • TAIS (12 сен 2013, 07:42)

Admin
Благодарил (а): 11977 раз.

#896  Сообщение Liberian Girl » 12 сен 2013, 02:58

http://www.mjjcommunity.com/forum/threa ... -AEG/page5

ivy

September 10 Update

Katherine Jackson / Plaintiff's proposed verdict form

1. Was Conrad Murray unfit or incompetent to perform the work for which he was hired?
Yes / No

If you answered Yes then answer question 2. If you answered No stop here answer no further questions.

2. Did defendants know or should have known that Conrad Murray was unfit or incompetent and that this unfitness or incompetence caused a particular risk to Michael Jackson?

Yes / No

If you answered Yes then answer question 3. If you answered No stop here answer no further questions.

1. Were any defendants (AEG Live, Gongaware, Phillips) negligent in hiring, retaining or supervising Conrad Murray?

Yes / No

If you answered Yes then answer question 2. If you answered No stop here answer no further questions.

2. Was defendants negligence a substantial factor in causing Michael Jackson's death?

Yes / No

If you answered Yes then answer question 3. If you answered No stop here answer no further questions.

3. Did Murray's unfitness or incompetence harm Michael Jackson and the Jackson plaintiffs?

Yes / No

If you answered Yes then answer question 4. If you answered No stop here answer no further questions.

4. Was defendants negligence in hiring supervising and retaining Murray a substantial factor in causing Michael Jackson and Jackson plaintiffs harm?

Yes / No

If you answered Yes then answer question 5,6,7,8. If you answered No stop here answer no further questions.

5.6.7.8 What are plaintiff (KJ, Prince, Paris, Blanket) total wrongful death damages for the death of Michael Jackson?

economic damages (past support, contribution gifts/benefits) _______________
economic damages (future support, contribution gifts/benefits) _______________
non economic damages (past love, companionship,comfort, care, assistance, protection, affection,society, moral support, training and guidance) __________________
non economic damages (future love, companionship,comfort, care, assistance, protection, affection,society, moral support, training and guidance) __________________

9. Was Michael Jackson negligent in matters related to his death?

Yes / No

If you answered Yes then answer question 10. If you answered No stop here answer no further questions.

10. Was Michael Jackson's negligence a substantial factor in the cause of his death?

Yes / No

If you answered Yes then answer question 11. If you answered No stop here answer no further questions.

11. What percentage of fault for Michael Jackson's death is attributable to

Michael Jackson __________
AEG Live ________________

Показать ссылки поста

За это сообщение автора Liberian Girl поблагодарили (всего 2):
Dream (12 сен 2013, 15:10) • Lina (12 сен 2013, 08:03)
Рейтинг: 18.18%

Liberian Girl

#897  Сообщение TMJ » 12 сен 2013, 10:23

admin писал(а):Liberian Girl, я помогу Вам, если Вы не против icon_flowers

1.

Никаких AEG, пока не будет фильмов
Разработать ( неразборчиво ) по 2 в год в течение 6 лет
по фильму в год в течении 5-ти ближайших лет
Встретиться с Петером Лопесом, Саймоном Фуллером и AEG сейчас
Позвонить Фуллеру самому
Музыка МЖ сейчас
Менеджер
Сценарий
Должно быть в Туте ( Тут - Тутанхамон - прим) музыкальный
( неразборчиво ) семья ( неразборчиво )
Сбоку справа - Позвонить Туркл ( Карен Фэй - прим) и Марселю Марсо. Взять интервью Марселя Марсо
( неразборчиво )

2

Изолировать Томми от моих денег сейчас
никаких контактов
где мой дом?
Филлипс противоречив
Где деньги за 50 шоу?

3

Мама, тебе нужны деньги7

4

Переговорить о еще 40 шоу
когда фильмы?
Рэнди Филлипс
Дилео
Спец предложение по Хэллоуину
Кен Эйрликмэн
Дилео Питер Джексон
Рэнди Филлипс
Дилео
МЖ ТВ
МЖ радио в Лондоне
МЖ - баночки с содовой-лондон
МЖ печенье
активировать игры (?) сейчас

5

Джек - победитель
Синдбад=оман
требовать от AEG развитие этих фильмов
Фильм 3Д Аладин Камерон, 2-х часовое кино - начинать приобретать права сейчас
7-ое путешествие Синдбада
101 ночь, часть 2
алибаба
алибаба и 40 разбойников, как индиана джонс ( неразборчиво )
таинственный остров
( неразборчиво ) Бриллиант
Тут
Больше, чем человек
Кэб Кэллуэй
20.000 проектов под AEG разрабатывать сейчас

6
Рэнди Филлипс
Нужен бухгалтер, юрист, управляющий
инвестирует Фил

7

Объявление МЖ о последнем туре
будущие фильмы, если я не сконцентрируюсь, не будет никакого увековечивания.
40 классических фильмов
справа сбоку - классический фильм ( неразборчиво ) во время тура

8
Конрад на борту
Капельница, чтобы быстро засыпать
Никакого Томми рядом, ни в команде, ни в моем доме
Повар вегетарианец, свежие продукты

9

Конраду нужно попрактиковаться сейчас, я не могу быть усталым после процедур. Это важно - быстро уснуть. В самолете ( ? ), также с постелью
Нанять только Конрада

10

Цирк Дю Сюллей - 10.000.000
AEG - 250.000.000
Сделка с Найк
Блю сити
Эль Нуар
Принс Фэдиа
нанять бухгалтера которому я доверяю сейчас и юриста. Я хочу с ним встретиться --внимание, внимание
Нанять распространителя
Я хочу подписать все чеки свыше 5000
распространение
( неразборчиво )
Аукцион. Хочу опись всего имущества сейчас. Всех предметов или никакого аукциона
Все ключи у Таджа
( неразборчиво )
Хочу, чтобы опись имущества сделали прямо сейчас
Зачем доверять Дарриену, если ты его не знаешь

11
Рэнди Филлипс организует День МЖ на радио в Лондоне

12

Еженедельный доход - 20 млн в неделю
Первый мульти - миллиардер, певец, актер, режиссер
100 миллиардов
Лучше чем Келли и Астэр
Величайший
Такой, как Чаплин, Микеланджело, Дисней - эти люди требовали от себя безукоризненности и быть во всем первыми

у человека столько планов было и изза какого то жука навозного все разрушилось.
я даже не знаю что я больше чувствую,боль или злость.
Лучше и начинать не буду а то опять наговорю лишнего
Изображение

Показать ссылки поста

За это сообщение автора TMJ поблагодарили (всего 2):
Lina (13 сен 2013, 11:24) • Dream (12 сен 2013, 13:07)
Рейтинг: 18.18%

TMJ
Прогресс до нового звания:
26.8%
Автор темы
Благодарил (а): 284 раз.

#898  Сообщение Trueamore » 12 сен 2013, 23:28

http://radaronline.com/exclusives/2013/ ... test-ever/

Journal Reveals MJ’s Desire To Be ‘Better Than Gene Kelly & Fred Astaire,’ Desperation To Be ‘The Greatest Ever’

Tragic Michael Jackson grappled with his desperation to be “the greatest ever” performer — a bigger star than Gene Kelly and Fred Astaire — in the months before his tragic death, his secret diary reveals.

RadarOnline.com has obtained twelve pages of the King of Pop’s journal which detail his blueprint to be rebuild his flagging career in the hope of eventually becoming “immortalized” — like his idols Charlie Chaplin, Michelangelo and Walt Disney.

But the notes, filed in a Los Angeles court as part of his wrongful death trial, also detail how a hopeless and drug-addicted Jackson wanted his personal physician, Conrad Murray, on the plane bound for London and his doomed “This Is It” tour to administer drugs.

The Thriller megastar wrote how he needed the death doctor — who administered Jackson’s fateful dose of the powerful anesthetic proposal — to set-up a “drip” so he could get “Rim [sic] sleep,” the handwritten notes reveal.

“Conrad must practice now,” Jackson wrote. “I can’t be tired after procedure to important Rim [sic] sleep.”

He added, “Hire Conrad exclusive.”

The diary is laced with a tortured Jackson’s yearning to make his comeback series of 50 concerts a success, after years of sordid headlines, questionable behavior and persistent child molestation allegations.

The Billie Jean hit-maker details his last-ditch attempt to begin earning $20 million income each week, by moving into movie production after the tour’s end and ultimately becoming the “first multi-billionaire entertainer-actor-director.”

“Better than Kelly and Astaire,” wrote Jackson, who died at age 50, a day after a rehearsal and three weeks before the first concert on what would have been his final tour.

“The greatest [ever] in the likes of Chaplin, Michelangelo and Disney – these men demanded perfection, innovation always.”

The pop star remarked how he wanted AEG, the concert promoter, to help him develop and remake movies for such fantasy classics as The 7th Voyage of Sinbad, Ali Baba and 40 Thieves, Jack The Giant Killer and 20,000 Leagues Under the Sea.

Jackson — who considered himself the real-life Peter Pan — also plotted to create a 3D version of Aladdin, the Disney animation mega-hit from 1992.

He scrawled, “If I don’t concentrate [on] film, no immortalization.”

The most celebrated entertainer the world has ever seen also wanted to take on The Great White Way with a musical about his life; and create his own merchandise lines of soda and cookies.

He noted his desire to meet with Simon Fuller, the man behind American Idol and the Spice Girls, whom he though could help him resurrect his career.

While he had adulation for Fuller, Jackson couldn’t say the same kind sentiments of Tohme Tohme, his ex-manager.

“Tohmey (sic) away from my $ now,” he blasted in one entry. “No Tohmey near me, No Tohmey on plane or in my house,” he added, in another.

The 13-Grammy Award winner — who was strapped for cash at the time and living like a vagabond, as a court has heard — noted how he needed to “hire an accountant I trust” and lawyer, but warned himself, “caution, caution.”

In another note, he wrote: “Mother do you need $.”

Lawyers for Katherine Jackson are fighting to get the notes admitted into evidence, however AEG, who were promoting the London concerts, is arguing the notes are hearsay and should not be allowed to be used.

“There is simply no evidence showing when Michael Jackson wrote the notes, why he did so, or what they mean. As a result, there is no way to know whether the notes ever showed Michael Jackson’s plan, motive, or intent,” said a motion, obtained by Radar.

Katherine, 83, is suing the concert promoter for wrongful death saying the company’s executives negligently hired the doctor who overdosed her son and should be held financially liable.

AEG Live maintains that Jackson kept his dependency on propofol secret from outsiders, that a proposed contract with Murray was never fully executed and they could not have foreseen that Murray posed a danger to Jackson.

Показать ссылки поста

За это сообщение автора Trueamore поблагодарили (всего 3):
Admin (18 сен 2013, 23:43) • Lina (13 сен 2013, 11:22) • TAIS (13 сен 2013, 09:28)

Trueamore
Благодарил (а): 6693 раз.

#899  Сообщение Liberian Girl » 13 сен 2013, 05:42

http://www.mjjcommunity.com/forum/threa ... EG/page559

ivy

Предлагаемые инструкции присяжным

Обе стороны предложили присяжным инструкции. Судья определит окончательную инструкцию присяжным.

Предлагаемая инструкция присяжным  Джексон http://ru.scribd.com/doc/167786076/Jack ... structions

Предлагаемая инструкция присяжным  AEG  http://ru.scribd.com/doc/167786034/AEG-Proposed-Jury-Instructions

стенограмма показаний под присягой Jeffrey Adams  http://ru.scribd.com/doc/167778085/Jeffrey-Adams-Deposition-Transcript

стенограмма показаний под присягой Dr. David Adams http://ru.scribd.com/doc/167778726/Dr-D ... Transcript

стенограмма показаний под присягой Dr. Gordon Sasaki  http://ru.scribd.com/doc/167779144/Dr-Gordon-Sasaki-Deposition-Transcript

стенограмма показаний под присягой Dr Stephen Gordon http://ru.scribd.com/doc/167779410/Dr-S ... Transcript

стенограмма показаний под присягой Dr David Slavit  http://ru.scribd.com/doc/167779761/Dr-David-Slavit-Deposition-Transcript

стенограмма показаний под присягой Dr Neil Ratner http://ru.scribd.com/doc/167780058/Dr-N ... Transcript

стенограмма показаний под присягой Dr. William Van Valin http://ru.scribd.com/doc/167780304/Dr-W ... Transcript

стенограмма показаний под присягой Randy Jackson http://ru.scribd.com/doc/167780511/Rand ... Transcript

Показать ссылки поста

За это сообщение автора Liberian Girl поблагодарили (всего 3):
Admin (18 сен 2013, 23:43) • Lina (13 сен 2013, 11:24) • TAIS (13 сен 2013, 09:28)

Liberian Girl

#900  Сообщение Liberian Girl » 15 сен 2013, 03:52

Jackson Civil Case Cut Down as Trial Nears Its End

A look at key moments this past week in the wrongful death trial in Los Angeles between Michael Jackson's mother and concert giant AEG Live LLC, which is drawing to a close after more than four months of testimony.

THE CASE SO FAR

Jackson's mother, Katherine Jackson, is asking a jury to determine that AEG Live is liable for her son's 2009 death because the company hired and failed to properly investigate Dr. Conrad Murray, who was convicted of involuntary manslaughter by a criminal jury. Her attorneys have presented numerous emails sent by AEG executives expressing concerns about Jackson's health and ability to perform his "This Is It" comeback concerts, as well as messages referencing the $150,000 a month payments Murray was expecting to work on the tour.

AEG denies it hired Murray and points to language in the doctor's contract that required Jackson's signature to make it valid. The singer died before signing. The company has shown jurors testimony from several of Jackson's doctors who have described their treatments on the singer. Some also became friends with Jackson, and a few testified that they were concerned about the singer's use of prescription medications.

More than 50 witnesses have testified over 19 weeks of the trial, including Jackson's mother, his eldest son, his ex-wife Debbie Rowe, and some top AEG Live executives. Several entertainers listed as potential witnesses have not been called, but the trial has provided a behind-the-scenes look at Jackson's life, his meticulous nature and the pain he suffered from injuries sustained while performing.

WHAT HAPPENED THIS PAST WEEK

— A judge dismissed AEG Live executives Paul Gongaware and Randy Phillips from the lawsuit, determining that there hadn't been enough evidence shown to allow jurors to consider whether they are liable for Jackson's death.

— Testimony was halted all week to allow a juror to care for a sick family member. Jurors will not return to the case until Wednesday Sept. 18.

— A judge ruled that AEG Live's attorneys can question Jackson's mother about a statement of damages her attorneys submitted early in the case seeking more than $40 billion. Katherine Jackson's attorneys argue the questioning is unfair because the statement was never filed in court or approved by their client, but was sent in merely to preserve her rights.

WHAT'S NEXT

AEG Live is expected to conclude its case after showing the testimony of Jackson's longtime physician, Dr. Allan Metzger. AEG's lead lawyer has said he intends to call Katherine Jackson to the witness stand. Once AEG's case is over, Katherine Jackson's attorneys plan to call several rebuttal witnesses. Closing arguments from both sides will follow before the case then goes to the jury.

Показать ссылки поста

За это сообщение автора Liberian Girl поблагодарили (всего 5):
franklin5569 (19 сен 2013, 18:58) • Admin (18 сен 2013, 23:43) • Dream (16 сен 2013, 13:01) • Lina (15 сен 2013, 18:03) • TAIS (15 сен 2013, 08:34)
Рейтинг: 45.45%

Liberian Girl

Пред.След.

Вернуться в СУД / COURT