Добро пожаловать в Мир Майкла Джексона, Гость!    Регистрация  Или выполнить  Вход       

Все двойники Майкла. Похожие и не очень-). Их активность в сети и не только./Michael Jackson lookalikes. Good and not really good ones -) Their activity on the net.

Navi

Navi

#1  Сообщение MarySinger » 27 фев 2010, 13:03

Изображение
In a world filled with hate, we must still dare to hope....

Показать ссылки поста

За это сообщение автора MarySinger поблагодарил:
Lina (22 окт 2012, 21:30)
Рейтинг: 9.09%

MarySinger
Автор темы
Благодарил (а): 0 раз.

Re: Navi

#2  Сообщение Madina » 06 мар 2010, 20:06

Двойник Нэви о Майкле

Изображение

Показать ссылки поста

RANDOM_AVATAR

Madina
Прогресс до нового звания:
69.5%
Благодарил (а): 0 раз.

#3  Сообщение Admin » 22 окт 2012, 20:36

Изображение

Показать ссылки поста

За это сообщение автора Admin поблагодарили (всего 2):
Lina (22 окт 2012, 21:30) • TAIS (22 окт 2012, 21:21)
Рейтинг: 18.18%

Admin
Благодарил (а): 11977 раз.

#4  Сообщение Admin » 22 окт 2012, 20:41

И весьма странный твитт от МЖЖКомьюнити:

MJJCommunity ‏@MJJCommunity
@MJJCommunity has been blocked by @officialnavi and we have no clue why - not very #MichaelJackson like is it. #All4Love

Нэви заблокировал МЖЖКомьюнити и мы понятия не имеем почему - не слишком - то это по Майкловски

Чего бы ему их блокировать? icon_susp
Изображение

Показать ссылки поста

За это сообщение автора Admin поблагодарили (всего 2):
Lina (22 окт 2012, 21:31) • TAIS (22 окт 2012, 21:21)

Admin
Благодарил (а): 11977 раз.

#5  Сообщение MagicalLove » 18 сен 2013, 13:43

и опять " Джако " в заголовке icon_mad icon_shooting icon_sick icon_chopping

Я был акт Джако дань Майклу Джексону

Изображение

Король поп-музыки акт дани , кто сделал пластическую операцию , чтобы быть похожим своего героя играет Ланкашир сегодня

Это не часто, акт дани имеет честь подсчета звезды они платят дань среди своих поклонников.

Но тогда Майкл Джексон был не ваш типичный знаменитостью и двойник Navi , конечно, не ваш средний акт дани.

Во время своей 24 -летней карьеры он не только выступила в качестве короля поп-музыки , но и для него после ковкивряд дружбы.

Navi выступала на дне рождения покойную легенду партий , посетил свой ​​знаменитый особняк Неверленд , способствовало распространению альбомов и туров и даже работал в качестве приманки , чтобы отвлечь болельщиков и СМИ Waiting
за пределами отелей.

И если вы думаете, что он имеет странное сходство с королем , это не совсем
случайно, потому что он пошел по стопам своего героя на перенесших операцию на его лицо и нос. В преддверии концерта в Зимний сад Блэкпул эти выходные, Navi объяснил, как его одержимость разработаны после его семья переехала в Лондон из
карибском острове Тринидад в 1979 году , когда он был в возрасте всего семь.

«Когда я рос в 1980-е годы Майкл Джексон доминировал на музыкальной сцене , и я был под влиянием песни, как триллер и Billie Jean ", говорит он .

" Вы слышите детей, которые хотят быть известными футболистами , звезд кино или пилотов - . А я хотел быть Майклом Джексоном "

Navi , у которых не было уроков танцев , быстро пошел от практики его Джако ходы на полу
семейная кухня развлекательных поклонники звезды в клубах Лондона после того, как вдохновленный исполнении певца в течение 1987 нежелательном концерта на Уэмбли, впервые он видел его вживую .

Он говорит, что его похожи формой лица означало, что было сходство между ним и его героем, но Navi была сделана операция , чтобы помочь идеальный внешний вид и использует макияж, чтобы облегчить его темной кожей.

Navi нашел работу отверстие для перфораторов и помощи сэра Ричарда Брэнсона Virgin запустить Megastores
всей Европе.

Потом пришел вызов на работу с самого короля ипервой встречи в 1992 году.

" Он слышал обо мне и мне позвонили , чтобы помочь продвинуть его Опасные гастроли ", Navi
объясняет.

"Когда я впервые встретился с ним я нашел его очень скромный, настолько он был небезопасным , но он был действительно мил с ней.

" Он сказал мне: « Ты потрясающий танцор , вы придерживаетесь каждый день ?

" И я сказал:" Нет Михаил, вы неВеликолепная танцовщица », и он ответил:" на самом деле " ?

"Я думал, что он брал Мик сначала, но я понял, что он просто очень застенчивый, тихий человек за сценой , как ребенок воболочке. "

Майкл думал так высоко Navi , что он в конечном итоге попросил его выступить на его дни рождения в Нью-Йорке в 2002 году и Лос-Анджелесе в 2003 году. Это очень необычно для художника хотят акт дани выполнять для них, но это была большая честь быть спросил: « говорит Navi .

" Я не уверен, когда он впервые увидел меня играть вживую , но когда я играл перед ним я был
всегда весь в поту Я так нервничала .

"Когда я выступал на 45-й день рождения Майкла в Лос-Анджелесе и получил овации от него, что было просто невероятно ».

На следующий день , Navi был приглашен посетить известные Neverland Майкла дома, скрывающая в кино, зоопарк и парк аттракционов.

Navi говорит дня, хотя сюрреалистическое , было основным моментом в его карьере.

"Место было заполнено неблагополучных людей со всего мира ", говорит он .

" Майкл заплатил за их перелет и проживание , и я помню встречу с девушкой из Виргинских островов , которые имели церебральный паралич.

" Он пытался поделиться тем, что у него было с людьми - он заработал свои деньги , но это не меняет того, кто он был. "

Само собой разумеется , Navi поддерживаемых Джексона , когда он предстал перед судом обвиняемых в растлении малолетних , стоя за пределами зала суда одетые какSmooth Criminal и получить большие пальцы от своего друга , как он покинул суд.

Он убежден в невиновности звезды , но не говорить с ним об этом деле.

" Он был найден , чтобы быть полностью невиновным присяжные его сверстников и после того как он продал миллион билетов всего за четыре часа для его This Is It Tour - они говорят, что доказательства в пудинг ».

Navi был в Лестершир для шоу , когда он услышал Джексон был нездоров в июне 2009 года , но такие истории были общие , и он мало думал о нем, пока он не получилзвонок от кого-то ' изнутри лагеря певца " с известием, что он был в больнице .

Он ехал по М1 , когда он услышал Джексон умер.

" Мне казалось, что кто-то ударил кулаком через лобовое стекло и вырвал мое сердце ", говорит он .

"Мое шоу стало больше после его смерти , и я думаю, что это комфорт длямногих людей, но я предпочел бы все это было , как это было , когда он был еще здесь".

После смерти Майкла, Navi продолжает работать
нарядуEstate Майкла Джексона и концерты по всему миру , и в январе 2010 года он выступал на аншлаг
Indigo London O2 аудитории.

"Люди спрашивают , если я потерял мою личность ", говорит Navi . " Но я думаю, что ваша личность формируется через вашу повседневную жизнь , и через мои гастроли я видел так много культур и фонов.

"Если у вас растут вокруг китайского народа вы будете говорить по-китайски , и если ваша семья , как футбол Вы будете - я фанат Майкла Джексона, и к счастью, я нашел себе жену , которая слишком . Я думаю, что вам нужно, что общий интерес , когда вы делаете что-то , как я. "

Navi приносит King Of Pop - Легенда продолжается в Блэкпул Оперный театр в 7:30 вечера сегодня . Посетите http://www.ticketmaster.co.uk .

простите за гугл

оригинал

I was a Jacko tribute act for Michael Jackson

The King of Pop tribute act who’s had plastic surgery to look like his hero plays Lancashire tonight

It’s not often a tribute act has the honour of counting the star they are paying tribute to among their fans.

But then Michael Jackson was not your typical celebrity and impersonator Navi is certainly not your average tribute act.

During his 24-year career he has not only performed as the King of Pop but also for him after forging an unlikely friendship.

Navi has performed at the late legend’s birthday parties, visited his famous Neverland mansion, helped to promote albums and tours and even worked as a decoy to distract fans and media waiting 
outside hotels.

And if you think he has an uncanny resemblance to the King, it is not entirely 
accidental, for he has followed in his hero’s footsteps by undergoing surgery to his face and nose. Ahead of a concert at Blackpool’s Winter Gardens this weekend, Navi explained how his obsession developed after his family moved to 
London from the Caribbean island of Trinidad in 1979 when he was aged just seven.

“When I was growing up in the 1980s Michael Jackson dominated the music scene and I was influenced by songs like Thriller and Billie Jean,” he says.

“You hear of kids who want to be famous footballers, film stars or pilots – well I wanted to be Michael Jackson.”

Navi, who did not have dancing lessons, quickly went from practising his Jacko moves on the floor of the 
family kitchen to entertaining fans of the star at London clubs after being inspired by the singer’s performance during the 1987 Bad concert at Wembley, the first time he had seen him perform live.

He says his similar shaped face meant there were similarities between him and his hero, but Navi underwent surgery to help perfect the look and uses make-up to lighten his darker skin.

Navi found work opening for the Drifters and helping Sir Richard Branson to launch Virgin Megastores across 
Europe.

Then came the call to work with the King himself and a first meeting in 1992.

“He had heard about me and I got a call to help promote his Dangerous tour,” Navi 
explains.

“When I first met him I found him very humble, so much so he was insecure but he was really sweet with it.

“He said to me ‘you’re an amazing dancer, do you practise every day’?

“And I said, ‘No Michael, you’re an amazing dancer’ and he replied, ‘Really’?

“I thought he was taking the Mick at first but I realised he was just a really shy, quiet person off stage, like a kid in a shell.”

Michael thought so highly of Navi that he ended up asking him to perform at his birthday parties in New York in 2002 and Los Angeles in 2003. It’s very unusual for an artist to want a tribute act to perform for them but it was a great honour to be asked,” says Navi.

“I’m not sure when he first saw me play live but when I played in front of him I was 
always covered in sweat I was so nervous.

“When I performed at Michael’s 45th birthday party in Los Angeles and received a standing ovation from him that was just unbelievable.”

The following day, Navi was invited to visit Michael’s renowned Neverland home, complete with cinema, zoo and theme park.

Navi says the day, although surreal, was the highlight of his career.

“The place was packed with under-privileged people from around the world,” he says.

“Michael had paid for their flights and accommodation and I remember meeting a girl from the Virgin Islands who had cerebral palsy.

“He was trying to share what he had with people – he had made his money but it didn’t change who he was.”

Needless to say, Navi supported Jackson when he stood trial accused of child molestation, standing outside the courtroom dressed as the Smooth Criminal and getting a thumbs-up from his friend as he left court.

He is convinced of the star’s innocence but did not speak to him about the case.

“He was found to be completely innocent by a jury of his peers and after he sold a million tickets in just four hours for his This Is It tour – they say the proof is in the pudding.”

Navi was in Leicestershire for a show when he heard Jackson was unwell in June 2009, but such stories were common and he thought little of it until he got a call from someone ‘from within the singer’s camp’ with the news that he was in hospital.

He was driving down the M1 when he heard Jackson had died.

“It felt like someone had punched through the windscreen and ripped out my heart,” he says.

“My show has got bigger since his death and I think it is a comfort for a lot of people but I would prefer it was all as it was when he was still here.”

Since Michael’s death, Navi has continued to work 
alongside the Michael Jackson Estate and tour internationally, and in January 2010 he performed to a sell-out 
London O2 Indigo audience.

“People ask if I’ve lost my identity,” says Navi. “But I think your identity is formed through your daily life and through my touring I have seen so many cultures and backgrounds.

“If you grow up around Chinese people you will speak Chinese and if your family like football you will – I am a Michael Jackson fan and fortunately I found a wife who is too. I think you need that common interest when you do something like I do.”

Navi brings King Of Pop – The Legend Continues to Blackpool Opera House at 7.30pm tonight. Visit http://www.ticketmaster.co.uk.

http://www.longridgenews.co.uk/what-s-o ... -1-6048757
Изображение

you are in my heart forever icon_colorfulherats

Показать ссылки поста

За это сообщение автора MagicalLove поблагодарили (всего 3):
Lina (28 окт 2013, 13:45) • Admin (18 сен 2013, 15:27) • TAIS (18 сен 2013, 14:44)
Рейтинг: 27.27%

MagicalLove
69.9%
Благодарил (а): 3518 раз.

#6  Сообщение MagicalLove » 28 окт 2013, 12:31

Navi’s Dedication To The King Of Pop/Нави. Посвящение поп - королю

Изображение

NAVI is so dedicated to being a Michael Jackson tribute act and impersonator he has even had plastic surgery to “fine tune” his image.

But it was this commitment that led to Navi becoming an official body double for Michael Jackson and even invited to spend time with the king of pop at his famous home, Neverland.

Between 1992 and 2009 Navi was hand-picked to work for Michael Jackson coming out of hotels as a decoy, and as a body double for the planned This Is It concerts in London.

“What can I say – meeting Michael was surreal,” Navi said.

“Even by the eighth or ninth time it always was special – to speak to him on the phone and hear him tell me he was excited about the birthday party I would be performing at.

“Those memories will forever inspire me.”

Navi will bring his latest show, King of Pop The Legend Continues, to the Princes Theatre on November 1 at 7.30pm.

Tickets are £18.50, consc £17, children £12 from the box office on 01255 686633.

clactonandfrintongazette / MJ-Upbeat.com
Изображение

Показать ссылки поста

За это сообщение автора MagicalLove поблагодарили (всего 7):
TAIS (28 окт 2013, 14:50) • Lina (28 окт 2013, 13:46) • Admin (28 окт 2013, 13:31) • Dream (28 окт 2013, 12:48) • Trueamore (28 окт 2013, 12:36) • Белая роза (28 окт 2013, 12:35) • Liberian Girl (28 окт 2013, 12:32)
Рейтинг: 63.64%

MagicalLove
69.9%

#7  Сообщение MagicalLove » 13 дек 2013, 12:11

Navi At South Hill Park Tonight (UK)

Изображение
By Caroline Cook

Navi is promising a Thriller for visitors to the arts centre.

King of Pop: The Legend Continues

Tonight

South Hill Park

(01344) 484 123

A Michael Jackson tribute act who got a standing ovation from the man himself will be moonwalking into South Hill Park tonight.

The Smooth Criminal, who goes only by the name of Navi, will perform all of Michael’s classic hits like Thriller, Man in the Mirror and Bad.

And his show has had the seal of approval from the top as Navi performed at Michael’s 45th birthday party in Los Angeles in 2003.

“To meet Michael was one thing, but to sing in front of the greatest entertainer of all time and to perform his songs was extremely nerve-wracking,” says Navi.

The next day Navi was invited to visit Michael’s Neverland ranch where he spent the day enjoying the singer’s cinema, zoo and theme park rides.

Since Michael’s death in 2009 Navi has continued to tour internationally to keep the memory of Michael alive.

“This is the reason I began performing – to represent Michael in the best possible way all over the world,” he says. “We just hope that the fans enjoy our show and that we continue to spread Michael’s legacy.”

Tickets are £20. To book call the box office or visit http://www.southhillpark.org.uk.

Source: music-nightlife-news / MJ-Upbeat.com

Below: MJ-Upbeat’s Person Video Of Navi at Michael Jackson’s 45th Birthday Party:

http://www.getreading.co.uk/whats-on/mu ... th-6399160
Изображение

Показать ссылки поста

За это сообщение автора MagicalLove поблагодарили (всего 2):
Lina (24 янв 2014, 10:15) • Admin (13 дек 2013, 13:37)

MagicalLove
69.9%

#8  Сообщение MagicalLove » 24 янв 2014, 10:00

Navi Comes To St David’s Hall, Cardiff UK/Нави приезжает в St David’s Hall, Cardiff UK

Изображение
GET ready to moonwalk the night away at a Michael Jackson tribute show whose star performer ‘Navi’ once earned a standing ovation from the King of Pop himself.

King Of Pop – The Legend Continues is currently on tour in the UK and is set to take St David’s Hall, Cardiff by storm when it appears on Thursday, January 30, at 7.30pm. However, this is certainly no ordinary tribute show. The cast is led by impersonator ‘Navi’ who is without question the leading and most successful Michael Jackson tribute artist on the planet. A claim that is backed up by Navi’s incredible list of achievements that have been chalked up in a glittering career spanning over two decades in 57 different countries.

Navi’s career highlight came in 2003 when he was invited to perform at Michael Jackson’s 45th birthday party in Los Angeles. Michael not only applauded Navi but went on to give him a standing ovation and thumbs up. This was an incredible moment for Navi which was captured on film. “To meet Michael was one thing, but to perform in front of the greatest entertainer of all time and to perform his songs was no easy feat and extremely nerve-wracking” said Navi.

Unbeknown to Navi, the ‘personal’ highlight of his career was to come only the following day when he was invited to visit Michael’s home, Neverland – a surreal experience for the impersonator. Navi spent the day inside Neverland, visited Michael’s cinema, zoo, went on a few of his theme park rides and had a barbeque on the grounds. This memory will always be one of Navi’s most precious.

Read More: http://www.barryanddistrictnews.co.uk/l ... __Cardiff/
Изображение

Показать ссылки поста

За это сообщение автора MagicalLove поблагодарили (всего 3):
TAIS (06 мар 2014, 22:05) • Admin (06 мар 2014, 15:05) • Lina (24 янв 2014, 10:14)
Рейтинг: 27.27%

MagicalLove
69.9%

#9  Сообщение MagicalLove » 06 мар 2014, 14:42

MJ Tribute Navi Heading To Grimsby Central Hall

Изображение
Photo Above by MJ-Upbeat.com / Article By Grimsby Telegraph | Posted: March 05, 2014 Video Below by MJ-Upbeat.com

LET’S hope the Central Hall has great sound proofing as the world’s best Michael Jackson impersonator heads for Grimsby.

The lights will be bright, the costumes colourful, the music fantastic and the screams of fans will be heard for miles around as Navi performs at the venue.

The Central Hall box office manager Kimberley Spauls said: “There are many aspects of my job that I simply love, and one of those is the search for fabulous acts to bring to The Central Hall. We are very excited to announce that the world-famous Michael Jackson impersonator ‘Navi’ will grace our stage with his fabulous show The Legend Continues, this October.”

Navi has performed in more than 300 international shows in 58 different countries and is the only Michael Jackson impersonator to be associated with Sony, MJJ Estate and the Jackson family. For more than 17 years, Navi has honed his craft and has been used by the late Michael Jackson himself for album launches, tour promotions and as a decoy. He was also invited to perform at Jackson’s 45th birthday party, at which the legend himself gave Navi a standing ovation.

From the dancing to the singing, the looks and the costumes, this is one man who can deliver an authentic performance. The show is so real, the audience could almost believe they are being serenaded by the King of Pop himself.

Tickets have already gone on sale for this one-off event, priced at £16 for both the circle and stalls. Under 16 and OAP tickets are priced at £14.

Grimsby Central Hall, Saturday, October 25

To buy, visit http://www.grimsbycentralhall.org or call the box office on 01472 355025.

Source: grimsbytelegraph / MJ-Upbeat.com

.
Article: http://www.grimsbytelegraph.co.uk/Micha ... z2v6atjTBJ

MJ-Upbeat’s Personal Video Of Navi Below / 2003

Изображение

Показать ссылки поста

За это сообщение автора MagicalLove поблагодарили (всего 4):
Lina (07 апр 2014, 17:38) • TAIS (06 мар 2014, 22:05) • Dream (06 мар 2014, 17:42) • Admin (06 мар 2014, 15:05)
Рейтинг: 36.36%

MagicalLove
69.9%

#10  Сообщение MagicalLove » 07 апр 2014, 15:44

Navi Supports Charity\Нави поддерживает благотворительность

Fundraisers were treated to a ‘Thriller’ of a night at the The Grange Hall last month.

Michael Jackson impersonator NAVI performed at the event to raise money for the Warwickshire and Northamptonshire Air Ambulance.

The night raised £3,683.

The organiser, Sherri Lawson, said:

“I would like to thank the people of Southam for making the night so unforgettable and helping to raise so much money. This charity relies solely on donations and when you next see the helicopter over our town, you can be certain that you’re helping to save lives.”

Source: The Leamington Courier & MJWN
Изображение

Показать ссылки поста

За это сообщение автора MagicalLove поблагодарили (всего 2):
Admin (08 апр 2014, 15:06) • Lina (07 апр 2014, 17:38)

MagicalLove
69.9%

След.

Вернуться в ДВОЙНИКИ / IMPERSONATORS